V ponedeljek, 23. 9. 2019, so devetošolci v okviru geografskokulturne ekskurzije obiskali cistercijanski samostan v Stični. Vodička kustosinja Sara jih je popeljala po za javnost odprtih delih samostanskega posestva, lahko pa so pokukali tudi v nekatere prostore, ki jih uporabljajo samo menihi. Učenci so si ogledali križni hodnik, cerkev, muzejsko zbirko relikvij, duhovniških oblačil ter predstavitev dejavnosti, s katerimi so se v preteklosti ukvarjali menihi. Izvedeli so marsikaj o nastanku in zgodovini samostana ter spoznali zeliščarstvo, po katerem samostan v Stični slovi še danes.

Na Rašci pa so obiskali še Trubarjevo domačijo; ogledali so si mlin in žago, v spominski sobi so se seznanili z življenjem Primoža Trubarja ter s pomenom njegovega dela za Slovence.