1. 4. 2024 je bilo na Osnovni šoli Mokronog zelo zanimivo in živahno, kljub temu, da je bila sobota. Na šoli je namreč potekala prireditev Šport in Špas, druženje in gibanje vseh generacij. Učenci, starši in učitelji smo se v velikem številu zbrali v športnem parku, kjer nas je pozdravila ravnateljica in nam namenila nekaj vzpodbudnih besed. Sledilo je skupinsko ogrevanje in razgibavanje, nato pa smo se z veliko energije in nasmejani odpravili na pohod ali kolesarjenje. Ko smo se vrnili, smo si ogledali prikaz delovanja službenih in reševalnih psov, za kar so poskrbeli pravosodni policisti in vodniki enote reševalnih psov K-9 Novo mesto. Nato je sledil obhod stojnic Tržnice zdravja, kjer je svoje aktivnosti predstavljalo kar enajst ponudnikov in različnih društev. Z veseljem smo degustirali različne dobrote, prigrizke, ekološke izdelke, ki so jih za nas pripravili učenci v sklopu kuharske delavnice, Pekarna Mokronog, Vita activus, Mlekarna Krepko, sadjarska kmetija Uhan in čebelarji Čebelarskega društva Trebelno-Mokronog. Na stojnicah Zdrave šole in Šolske sheme so nas ozaveščali o pomembnosti telesnega in duševnega zdravja. Na njihovi stojnici smo se učenci in starši igrali in zabavali ob igri Človek, razgibaj se. Z zelo zanimivo in poučno stojnico se nam je predstavil Center za krepitev zdravja, ki deluje v okviru zdravstvenega doma Trebnje. Izvedli so merjenje krvnega tlaka, ozaveščali o škodljivosti kajenja, lahko smo se preizkusili na poligonu s »pijanimi« očali. S svojim znanjem pa so ozaveščali tudi predstavniki NIJZ. Podrobneje so predstavljali program Svit pa tudi ostale preventivne zdravstvene programe. Za učence so pripravili tudi nagradno igro in na koncu dogodka petim srečnežem podelili simbolične nagrade. Predstavila se nam je tudi Komunala Trebnje v sodelovanju s Centrom ponovne uporabe Trebnje, kjer so nam predstavili pomembnost ravnanja z odpadki, recikliranje odpadnih materialov in ponovno uporabo le-teh. Na stojnici DPM Jurček so potekale delavnice poslikave obraza in preizkusili smo se v igri hitri lončki. Prav zabavno pa smo se imeli pri igri Štrbunk, katero so za nas pripravili člani Društva upokojencev Mokronog. Tako smo še enkrat več spoznali, kako pomembno je medgeneracijsko druženje, timski duh in sodelovanje. Pomerili smo se tudi v lokostrelstvu, kjer smo preizkusili mirnost naših rok, fizično moč in psihično stabilnost, prav tako pa tudi v igranju šaha, kjer smo trenirali potrpežljivost in različne strategije. Dan smo zaključili v sproščenem druženju, v veselju in zadovoljstvu, da smo nekaj naredili za svoje zdravje in se pri tem še dobro zabavali. Vsi smo se strinjali, da bi si želeli še več takih dni.

Zapisali in fotografirali učenci izbirnega predmeta šolsko novinarstvo in mentorica Ines Antončič